Sevgili Arkadaşlar,

Türkiye’deki Tümtis Sendikası’ndan arkadaşlarımızı desteklemek için ŞİMDİ bu önemli eyleme katılmanızı istiyoruz

Tümtis yetki alabilmek için 2012’den bu yana DHL ile mücadele ediyor – bu yoldaki ilk engel 2013 yılında, Tümtis 476 günlük bir direnişin ardından Türkiye’deki DHL Tedarik Zinciri’nde yetkili sendika haline geldiği zaman aşıldı.

2016 yılında ITF/UNI protokolünün tamamlanmasının ardından Tümtis, DHL’in Express bölümünde örgütlenmeye başladı ve Türkiye’deki yasal mevzuata uygun bir biçimde işçilerin çoğunluğunu (toplam işgücünün en az %40’ı) üye kaydetti. Aynı kanuna göre, Çalışma Bakanlığı tarafından bir sendikaya yetki verilir verilmez, mahkemeye bir itiraz başvurusu yapılmaması durumunda, müzakerelere başlanması gerekmektedir.

Tümtis yetki bildirimini aldı ve DHL Express, 8 Mart 2017 tarihinde yetkiye itirazda bulundu. Bu itiraz, yetki sürecini uzatmak, işten çıkarmalar, ayrımcılık ve taciz yoluyla tek tek işçiler üzerinde baskıyı artırmak ve işçilerin örgütlülüğünü dağıtmak için kullanılan bir taktiktir. Bu süreç yıllarca devam edebilmektedir – bir sonraki duruşma 5 Haziran 2018’de yapılacaktır.

Tümtis üyesi arkadaşlarımız 320 gündür direniş alanındalar – DHL Express’in yetki itirazını geri çekmesini hemen ŞİMDİ sağlamamız gerekiyor!!

Bu nedenle lütfen EYLEMİMİZE katılın ve ekte yer alan mektupları,

  • yerel DHL yönetiminize
  • konuyla ilgili Ulaştırma Bakanınıza VE Çalışma/İstihdam Bakanınıza
  • media kuruluşlarınıza gönderin

Aşağıda yer alan bağlantı üzerinden İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Felemenkçe olarak örnek mektuplara, bir basın bültenine, bir bilgilendirme notuna ve bir elektronik afişe erişebilirsiniz.

https://goo.gl/HQHSrk veya alternatif olarak https://we.tl/Gg4gxlfl3h bağlantılarını kullanabilirsiniz.

Gerçekleştireceğiniz her türlü dayanışma eylemi çok büyük değer taşıyacaktır – Tümtis’in verdiği yetki mücadelesi hakkında daha detaylı bilgiyi ekte yer alan bilgi notunda bulabilirsiniz. Lütfen ETF/ITF sekretaryalarını eylemleriniz konusunda bildirin ve lütfen fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Bu sindirme ve sendikasızlaştırma kampanyası yeterince uzun sürdü – Türkiye’den meslektaşlarımızla sağlam bir dayanışma göstermenin tam zamanıdır. Tümtis’in DHL Express üyeleri ve dolayısıyla, tüm DHL Express işçileri adil ve pazarlığa dayalı bir toplu iş sözleşmesi kapsamında yer almayı hak ediyorlar.

ŞİMDİ HAREKETE GEÇME ZAMANIDIR!!