8 Haziran 2018 Cuma günü, küresel lojistik devi Deutsche Post DHL’e (DPDHL) karşı, dünya çapında bir dizi protesto eylemi gerçekleştirildi. Bu eylem günü, TÜMTİS Sendikası Çalışma Bakanlığı’ndan yetki almış ve yeterli sayıda işçiyi üye yapmış olmasına karşın, DHL Express sendikanın yetkisini tanımayı reddettiği için düzenlendi. Buna ek olarak, DHL aldığı bu tutumla, uluslararası sendikalara, faaliyet gösterdiği her ülkede çalışanlarının temsilcileriyle adil bir biçimde müzakere edeceği konusunda vermiş olduğu sözü de çiğnemiş oluyor.

Bugün dünyanın dört bir yanında işçiler ayağa kalktılar ve artık yeter dediler. Avrupa ve Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ETF ve ITF) dayanışma amacıyla bir eylem günü düzenlediler. DHL iş yerlerinde gerçekleştirilen protestolar, DHL yönetimine yazılan mektuplar ve DHL çalışanlarına verilen çevrimiçi destek, şirketin üzerinde doğru yönde adımlar atması için bir baskı oluşturacaktır.

DHL Express Türkiye, bir yandan temyiz yoluna giderek yetki sürecini geciktirirken, diğer yandan da sendika üyelerine karşı zorbalığa ve işten çıkarmalara başvuruyor. Şirket yöneticileri bu yolla TÜMTİS’in üye sayısını resmi yetki için gerekli olan %40 sınırının altına çekmeye çalışıyor, ancak sendika üyesi cesur işçiler bu baskılara karşı sağlam bir duruş sergiliyorlar.

İşçiler şu anda, İstanbul’daki DHL Express deposunun önünde, 17 Temmuz 2017’den bu yana, 330 günü aşkın bir süredir direniş eylemi yapıyorlar. Direnişçi işçileri desteklemek için kısa bir süre önce İstanbul’a gelmiş olan ve direniş alanında bir konuşma yapan Belçikalı AP üyesi Kathleen van Brempt şunları söyledi: “DHL Express çifte standartlı bir tutum sergilememeli ve Türkiye’deki işçilere karşı ayrımcılık yapmamalıdır.

“Bu şirketlere şunu söylemek istiyorum; çifte standartlı bir tutum içine girmeyin, buna izin vermeyiz. Türkiye’deki bir işçi, Avrupa’daki bir işçiden daha az önemli ve daha az hakka sahip değildir.”

Bu hafta, 5 Haziran Salı günü, Türkiye’deki iş mahkemesi TÜMTİS’in DHL Express’te yetkili sendika olduğunu onayladı ve DPDHL’nin çoğunluk tespitine karşı itirazını reddetti. ETF Başkanı Frank Moreels, “DHL Express Türkiye’nin bu tür oyunlara başvurmaya bir son vermesi gerekiyor. Türkiye’de mahkemeler sendikalara karşı dostane bir yaklaşım içinde değiller, ancak şimdi ikinci kez TÜMTİS’in lehine hüküm vermiş oldular.

“DHL küresel düzeyde sendikaları tanıyacağını taahhüt etti; bu nedenle süreci ertelemek için ortada herhangi bir neden bulunmamaktadır. Dünya DHL’in verdiği sözleri tutmadığını ve yasayı görmezden geldiğini görüyor. Şimdi küresel eylem günümüzde işçilerle dayanışma içine gireceğiz ve DHL yönetimine güçlü bir mesaj göndereceğiz. Hemen şimdi, sendikayla görüşme masasına oturun!”

 

[BİTTİ]